Ochrona IP dla systemów znakowania w trudnych warunkach produkcyjnych

W wielu firmach mycie w środowisku produkcyjnym  jest na porządku dziennym. Szczególnie w przemyśle spożywczym, mleczarskim, chemicznym i farmaceutycznym należy przestrzegać surowych przepisów dotyczących higieny. Ważnym powodem dla utrzymywania czystości w zakładach produkcyjnych jest również bezpieczeństwo pracowników oraz żywotność i wydajność linii produkcyjnej.

Aby usunąć mocno przylegające zanieczyszczenia (np. tłuszcze, kwasy lub sole), podłogi, przenośniki taśmowe i maszyny muszą być polewane wodą z węża. Jednak nie wszystkie części linii produkcyjnej mogą znieść taki “prysznic”. Urządzenia elektroniczne takie jak drukarki atramentowe, drukarki etykiet lub systemy etykietowania mogą być wrażliwe na strumienie wody. Muszą być one wodoodporne lub muszą być wcześniej zdemontowane, a to kosztuje i jest czasochłonne. Można jednak zaoszczędzić wiele wysiłku, jeśli zwrócimy uwagę na oznaczenie stopnia ochrony IP. Nawiasem mówiąc, wodoodporność urządzenia jest niezwykle interesująca również dla fabryk o wysokim poziomie zapylenia!

Oznaczenie stopnia ochrony IP

Oznaczenie IP (International Protection Marking lub Ingress Protection Marking) urządzeń elektronicznych określa stopień ochrony obudowy i złączy przed ciałami obcymi, kurzem i wodą. Oznaczenie składa się z dwóch kolejnych cyfr. Pierwsza cyfra oznacza poziom ochrony obudowy przed kontaktem z przedmiotami i ciałami stałymi. Druga cyfra oznacza poziom ochrony przed wnikaniem płynów.

Poniższe tabele wyjaśniają oznaczenia ochrony IP zgodnie z normą DIN EN 60529.

Pierwsza cyfra IP:

Cyfra

Ochrona przed dostępem obcych ciał stałych i przedmiotów:

 

0

Brak szczególnej ochrony

1

Ochrona przed dużymi powierzchniami > 50 mm (np. tył dłoni)

2

Ochrona przed średnimi powierzchniami > 12,5 mm (np. palce)

3

Ochrona przed małymi powierzchniami > 2,5 mm (np. narzędzia)

4

Ochrona przed bardzo małymi powierzchniami > 1 mm (np. druty, mrówki)

5

Ochrona przed pyłem w ilości wystarczającej do zakłócenia zadowalającego działania

6

Pyłoszczelność

Druga cyfra IP:

Cyfra

Ochrona przed wnikaniem płynów:

 

0

Brak ochrony

1

Ochrona przed pionowo kapiącą wodą

2

Ochrona przed pionowo kapiącą wodą przy przechyleniu pod kątem 15

3

Ochrona przed rozpylaniem wody pod dowolnym kątem do 60°

4

Ochrona przed rozbryzgami wody z dowolnego kierunku

5

Ochrona przed strumieniem wody (dysza 6,3 mm) z dowolnego kierunku

6

Ochrona przed silnymi strumieniami wody (dysza 12,5 mm) z dowolnego kierunku

7

Ochrona przed zanurzeniem do głębokości 1 metra

8

Ochrona przed ciągłym zanurzeniem do głębokości 1 metra lub większej

9

Ochrona przed wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą strumienia wody z bliskim zasięgiem

 

Systemy etykietowania i znakowania z obudową ochronną IP65

Sprawdzając oznaczenie IP można zobaczyć w jakim stopniu system znakowania jest chroniony przed kurzem i wodą. Maszyny przemysłowe o stopniu ochrony IP65 są idealne do instalacji czyszczonych na mokro.

Przykładem odpornych na wilgoć drukarek atramentowych jest Markoprint IP-JET oraz Integra One IP,  które zostały opracowane specjalnie do stosowania w trudnych warunkach przemysłowych. Oba urządzenia zajmują mało miejsca i w zamkniętej obudowie zawierają głowicę drukującą i jednostkę sterującą. Wilgoć i cząsteczki kurzu nie mogą przedostać się do wnętrza urządzenia dzięki specjalnemu uszczelnieniu w kartridżu, jak również dzięki przyłączu nadciśnieniowemu i wodoszczelnym złączom.

 

Innym doskonałym przykładem jest system etykietujący Alpha HSM. Dzięki unikalnej modułowej konstrukcji doskonale dostosowuje się do warunków otoczenia i aplikuje zadrukowane etykiety na produkty i opakowania z dużą prędkością. Dzięki specjalnej obudowie, Alpha HSM osiąga stopień ochrony IP65 i nie wymaga przykrycia podczas użytkowania w środowisku wilgotnym i zapylonym lub podczas czyszczenia na mokro.

Źródło: www.weber-marking.com,  Natalie Iwantschew

Opracowanie: Małgorzata Zając, Łukasz Duk