Oznakowanie na kartonach: etykietowanie czy druk bezpośredni?

Pudełka kartonowe nadają się idealnie do bezpiecznego transportu towarów. Wszystko, co jest potrzebne, to właściwa etykieta dla logistyki, wysyłki lub identyfikacji. W niektórych przypadkach można obniżyć koszty znakowania wybierając drukarki atramentowe zamiast systemów etykietujących. Ale kiedy dokładnie znakowanie bezpośrednio na kartonie jest tak samo odpowiednie jak naklejanie etykiet? Porównaliśmy obie metody pod względem jakości, elastyczności zastosowanej technologii i szybkości druku. Dowiedz się, która metoda jest dla Ciebie najlepsza!

 

Etykietowanie na kartonach

Białe etykiety z czarnym drukiem termotransferowym zapewniają uzyskanie doskonałej rozdzielczości nadruku. Etykiety kompensują również nierówności powierzchni tektury. Jest to ważne jeżeli partnerzy zewnętrzni i klienci mają bezbłędnie odczytywać oznaczenia takie jak kody kreskowe lub kody 2D. Sprzedawcy detaliczni często wymagają bardzo wysokiej jakości nadruku kodów, kwalifikujących się do klasy A w ramach Metody ANSI.

Poza tym, urządzenia etykietujące dają więcej możliwości w sposobie użytkowania niż drukarki atramentowe. Towary można etykietować z boku, od góry, od dołu i wokół krawędzi. Nawet w przypadku kartonów o różnej wysokości, dzięki przedłużonemu ramieniu aplikującemu i zastosowaniu metody bezdotykowej, etykieta jest bardzo dokładnie aplikowana. Maksymalna prędkość drukowania wynosi 400 mm/s.

Przykładowe urządzenia do tego typu aplikacji można zobaczyć tutaj.

 

 

Bezpośredni druk na kartonach

Jakość nadruku atramentowego na kartonie jest zazwyczaj nieco niższa w porównaniu z etykietami, ponieważ karton jest bardzo chłonny. Niemniej jednak piezoelektryczne drukarki atramentowe do dużego pisma również osiągają wysoką rozdzielczość nadruku. Jest to idealne rozwiązanie do znakowania w logistyce magazynowej, przy kompletacji towarów. Należy jednak indywidualnie sprawdzić czy kolor i jakość kartonu pozwolą uzyskać pożądaną grafikę nadruku.

Szczególnymi zaletami druku bezpośredniego są: większa maksymalna prędkość druku (do 90m/min) oraz niższe koszty druku (około 60% mniej na 1.000 wydruków). Poza tym, wielkość czcionki może być zmieniana w trakcie procesu drukowania, co nie jest możliwe podczas etykietowania. Powierzchnie kartonowe mogą być drukowane z boku lub z góry, ale głowica drukująca musi być zainstalowana bardzo blisko powierzchni.

Urządzenia do tego typu nadruku można znaleźć tutaj.

 

 

Obie procedury w porównaniu:

  Etykietowanie – nadruk termotransferowy

 

Nadruk bezpośredni

 

 

Maksymalna rozdzielczość 600 dpi 200 dpi
Jakość druku Ostry obraz nadruku na etykiecie Absorpcja kartonu obniża jakość druku
Możliwość skanowania Doskonała (czarny nadruk na białej etykiecie) Zredukowana na brązowym kartonie 
Maksymalna wielkość druku Wysokość: zmienna / maksymalna szerokość: 160 mm Szerokość: zmienna / maksymalna wysokość: 800 mm
Nadruk tekstu, obrazów, grafiki i kodów Możliwe Możliwe
Różne kolory nadruku Możliwe Możliwe
Koszty inwestycji Porównywalne Porównywalne
Koszty operacyjne/materiały eksploatacyjne Wyższe (etykiety, taśma termotransferowa) Niższe (tusz)
Koszty druku za 1000 wydruków* Wyższe (ok. 9,50 €) Niższe (ok. 3,10 €)
Maksymalna prędkość druku 400 mm / s 1.000 mm / s
Regulacja płytki etykietującej / głowicy drukującej Regulowana i zmienna, narożna folia jest możliwa Statyczna, nie regulowana

 

Położenie druku

 

·         z góry

·         z boku

·         od dołu

·         z góry

·         z boku

 

Zmiana formatu Nie jest możliwa zmiana rozmiaru etykiety podczas procesu znakowania Zmiana rozmiaru druku możliwa podczas procesu znakowania
Odpowiednie powierzchnie Podłoża chłonne i niechłonne Podłoża chłonne i lekko chłonne
Maksymalna odległość do kartonu Duża (dzięki wysuwanemu ramieniu etykietującemu i/lub bezdotykowej metodzie wydmuchiwania) Mała (głowica drukująca musi znajdować się blisko powierzchni)

 

* w formacie 105 x 150 mm, drukowany obraz – patrz wyżej, przy 1 milionie wydruków rocznie

 

Podsumowanie

Urządzenia drukująco – etykietujące są bardzo wszechstronne, natomiast drukarki atramentowe są bardziej ekonomiczne kosztowo i spełniają wymogi przy wielu zastosowaniach. Etykiety są bardziej czytelne dla skanerów i idealne dla logistyki zewnętrznej. Z drugiej strony, drukarki atramentowe pracują taniej i szybciej, a jakość nadruku jest odpowiednia dla wielu zastosowań w logistyce wewnętrznej. Właściwy wybór powinien być dostosowany do konkretnego przypadku. Dlatego nasi doradcy handlowi z przyjemnością pomogą dobrać najwłaściwsze rozwiązanie, i to bezpłatnie!

 

 

Źródło: www.weber-marking.comAntoinette Aufdermauer

Opracowanie : Małgorzata Zając