6 wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepszą jakość kodu kreskowego

Kody kreskowe stały się niezbędne w produkcji, logistyce i handlu. Przyspieszają zbieranie danych, zapobiegają błędom przy wprowadzaniu danych, a nawet kontrolują całe systemy. Ale ta forma automatyzacji przemysłowej działa tylko wtedy, gdy skanery kodów kreskowych i kamery mogą bezbłędnie odczytywać kody kreskowe.

 

Oferujemy naszym klientom wszystkie odpowiednie narzędzia do znakowania i kodowania produktów: od drukarek etykiet i etykiet z kodami kreskowymi po systemy etykietowania i drukarki atramentowe. Dlatego też znamy pułapki dotyczące czytelności kodów kreskowych i chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma wskazówkami, które pomogą zapobiec częstym problemom z kodami kreskowymi.

 

  1. Nie naruszaj cichych stref

Aby czytnik kodu mógł dokładnie rozpoznać początek i koniec kodu, wokół każdego kodu kreskowego musi znajdować się wystarczająco duży biały obszar – tzw. „cicha strefa”. Obszar ten powinien być co najmniej 5 razy większy od szerokości najwęższego paska. Upewnij się, że nawet późniejsze wykończenie (np. laminowanie) nie zakłóca strefy ciszy.

 

  1. Drukuj z wysokim kontrastem

Skanery łatwiej odczytują wydruki o wysokim kontraście. Unikaj jasnych kodów kreskowych na jasnym tle i ciemnych kodów kreskowych na ciemnym tle. Niektóre kombinacje kolorów są również szczególnie niekorzystne (np. czerwony na białym tle lub czarny na niebieskim tle). Najlepszy kontrast uzyskuje się za pomocą czarnego kodu kreskowego na białym, nieprzeźroczystym tle.

 

  1. Wybierz matowe powierzchnie

Błyszczące materiały, takie jak lakierowana tektura, puszki aluminiowe lub papier foliowany mogą mieć wpływ na czytelność kodu kreskowego, ponieważ często niewystarczająco dobrze odbijają podczerwone światło skanera lub zbytnio je rozpraszają. Wypróbuj następującą sztuczkę: wydrukuj rewers kodu kreskowego – zamiast drukowania czarnych linii, wydrukuj białe luki.

 

  1. Zapewnij właściwą jakość druku

Jeśli część kodu kreskowego jest uszkodzona, nie można go już odczytać za pomocą czytników kodów kreskowych i kamer. Sprawdź proces drukowania: wydruki termiczne nie są zbyt trwałe, ponieważ papier etykiety jest wrażliwy na ciepło, ścieranie i światło. Druk termotransferowy jest znacznie trwalszy.

Poza tym, również sama drukarka może obniżyć jakość druku, jeśli na przykład dysze i elementy grzejne są zabrudzone lub uszkodzone. Spróbuj wyczyścić lub wymienić głowicę drukującą.

Nawiasem mówiąc, kod data matrix jest nieco mniej skomplikowany niż kod kreskowy: ze względu na wysoką tolerancję błędów, pozostaje czytelny nawet w przypadku uszkodzenia do 30% kodu.

 

  1. Przestrzegaj określonych norm

W niektórych przypadkach trzeba się upewnić, że Państwa kody kreskowe będą akceptowane przez inne firmy z łańcucha dostaw, działające w różnych zakątkach świata. Oznacza to, że kody kreskowego muszą spełniać pewne normy, które określają jakość druku kodu kreskowego, wysokość paska, kolor i tło, jak również jego położenie na etykiecie lub opakowaniu. Organizacje takie jak GS1, które napędzają globalny rozwój i standaryzację kodów kreskowych, udostępniają odpowiednie wytyczne, narzędzia i usługi.

 

  1. Uczyń kod łatwo dostępnym

Przede wszystkim podczas procesu skanowania kod kreskowy nie może być nawet częściowo przysłonięty przez inne obiekty. Należy pamiętać, że czytniki kodów kreskowych mają określone ogniskowe, które pozwalają na odczyt tylko w zakresie zasięgu odczytu. Nawet kąt pod jakim czytnik jest trzymany lub zamontowany może mieć wpływ na czytelność kodu. Dlatego upewnij się, że kod kreskowy jest łatwo dostępny, ale także chroniony przed brudem, wypaczeniem i innymi  uszkodzeniami.

Nasza rada: aby zidentyfikować wiele towarów w tym samym czasie i bez kontaktu wzrokowego, alternatywą może być technologia RFID. Zintegrowane transpondery RFID w etykietach RFID są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale również nadają się do ponownego zapisu.

 

 

Źródło: www.weber-marking.com, Selma Kürten-Kreibohm

Opracowanie: M.Z.